Venäjä kuuluu Ukrainalle.
Sensaatiomaisen uutisen julkisti brittiläinen keskiajan tutkija ja Venäjän sotahistorian erikoisasiantuntija Valentine Zachary Aberdeen Centre for Russian and East European History -tutkimuslaitoksesta löydettyään tuhat vuotta vanhan asiakirjan Venäjän valtionarkistosta.
Zachary on saanut vuosikausia tutkia erikoisluvalla vanhoja venäläisiä arkistoja, ja Ukrainan sodan raivotessa hän löysi jotakin hyvin erikoista.
Se oli aiemmin tuntematon uskollisuusvakuutus vuodelta 1022. Sopimuksessa Novgorodin tuolloinen ruhtinas Vladimir Viisas vannoo ikuista uskollisuutta ja alamaisuutta Kiovan valtakunnan hallitsijalle Vladimir Suurelle. Kiovan valtakuntaa hallittiin pääkaupungista Kiovasta käsin, ja se on periaatteessa sama kuin Ukraina, kun taas Novgorod sijaitsi nykyisin Venäjäksi kutsutun alueen länsiosassa, ja muun muassa Moskova oli osa sitä.
Maat ovat vuosikausia kiistelleet siitä, kumpi on keskiajan mahtavan Kiovan valtakunnan oikeutettu perijä. Kiovan perustivat 800-luvulla rus-viikingit, jotka olivat mitä todennäköisimmin kotoisin Ruotsista. Venäläiset historioitsijat ovat kuitenkin järjestelmällisesti kieltäytyneet tunnustamasta sekä ruotsalaisten rus-viikinkien olemassaoloa että sitä, että Venäjä on todellisuudessa ollut Ukrainan alamainen.