Venäläinen Moskovski korrespondent -lehti julkaisi 12. huhtikuuta 2008 uutisen, joka kohautti Venäjällä. Lehden mukaan Venäjän presidentti Vladimir Putin oli eronnut vaimostaan 25 avioliittovuoden jälkeen ja aikoi avioitua 24-vuotiaan rakastajattarensa Alina Kabajevan kanssa.
”Hänen sisäpiirinsä tietää, että Putin – kuten kaikki terveet miehet – on kiinnostunut kauniista urheilullisista naisista”, lehti kirjoitti.
Sekä Putin että Kabajeva kielsivät heti suhteen, ja Venäjän turvallisuuspalvelu teki pian etsinnän lehden toimitukseen. Lehti lakkautettiin vain viikon päästä uutisen julkaisusta, mutta huhut Putinin ja Kabajevan suhteesta vain voimistuivat, etenkin Putinin erottua vaimostaan vuonna 2013.