1. Kristinusko sai alkunsa kasteesta
Jeesuksen elämästä ei tiedetä paljonkaan. Evankeliumeissa kuitenkin kerrotaan, että ollessaan noin 30-vuotias hän otti kasteen Johannes Kastajalta. Johannes tunnettiin kiihkeänä saarnaajana, joka julisti Messiaan pikaista tulemista. Kaste Isän, Pojan ja Pyhän hengen nimeen on nykyäänkin kristityille tärkeä rituaali, jossa kastettava otetaan seurakunnan jäseneksi.
2. Kristinusko levisi tarinoina
Jeesus sai saarnaajana nopeasti paljon seuraajia. Apostoli Matteuksen mukaan hän teki vaikutuksen kuulijoihinsa yksinkertaisilla kertomuksilla vailla tekopyhyyttä ja koukeroisia korulauseita.
Jeesuksen lähipiirin muodosti 12 opetuslapsen ydinjoukko, jotka levittivät kristinuskon sanomaa hänen kuolemansa jälkeen. Opetuslasten kertomukset levisivät suullisesti eri puolille Välimeren aluetta, ja myöhemmin osa niistä koottiin yksiin kansiin Uudeksi testamentiksi.
3. Paratiisi oli avoinna kaikille
Jeesuksen monista muista uskonnoista poikkeava viesti siitä, että paratiisin portit olivat avoinna kaikille, vetosi etenkin köyhään kansaan ja orjiin. Kristinuskon oikeudenmukainen lupaus pääsystä taivaaseen kuoleman jälkeen toi lohtua vanhan ajan ja keskiajan usein vaikeissa oloissa eläville ihmisille.
4. Kristinusko hyödytti hallitsijoita
Jeesuksen opetukset vetosivat eritoten vähäosaisiin ja synnyttivät levottomuuksia, mutta vähitellen hallitsijatkin omaksuivat uuden uskonnon. Esimerkiksi Roomaan säädettiin 300-luvulla uskonnonvapaus ja kristinuskosta tehtiin valtionuskonto. Myös Pohjolassa hallitsijat oivalsivat, että vahva kirkko pönkitti heidän valtaansa.
Jeesus halusi varmistaa, että kristityt muistaisivat hänet ja hänen opetuksensa kauan hänen kuolemansa jälkeen, ja siksi hän kutsui 12 opetuslastaan pääsiäisaterialle. Hän otti pöydästä leipäpalan ja kertoi sen symboloivan hänen ruumistaan. Sitten hän otti viiniä ja sanoi sen symboloivan hänen vertaan.
Alkukristityt muistelivat Kristuksen viimeistä ateriaa syömällä yhdessä kokoontumisissaan noin vuoteen 300 asti, jolloin rakennettiin ensimmäiset kirkot ja ehtoollinen vakiintui osaksi kristittyjen jumalanpalvelusta.
6. Ylösnousemus vakuutti Jeesuksen epäilijät
Roomalainen historioitsija Tacitus kirjoitti noin vuonna 117 ”Kristuksesta”, jonka Juudean maaherra Pontius Pilatus oli teloittanut Jerusalemissa. Tacitus ei kuitenkaan maininnut Kristuksen nousseen kuolleista kaksi päivää kuolemansa jälkeen, vaikka se on yksi Uuden testamentin keskeisistä sanomista, jolla epäilijät vakuutettiin siitä, että Jeesus todella oli Jumalan poika.
Lisäksi roomalaisten raaka teloitustapa – ristiinnaulitseminen – antoi kristinuskolle tehokkaan symbolin, ristin, jolla Jeesus Raamatun mukaan kuoli sovittaakseen ihmisten synnit.