Hitleristä tuli liian omavaltainen
Teoria: Natsit halusivat perustaa Yhdysvaltoihin ”4. valtakunnan” päästäkseen hallitsemaan maailmaa.
Jotkut uskovat, että yhdysvaltalaiset pohatat seurasivat pettyneenä natsi-Saksan romahdusta huhtikuussa 1945. He olivat nostaneet Hitlerin valtaan 12 vuotta aikaisemmin päästäkseen hallitsemaan koko maailmaa.
Hitleristä oli kuitenkin tullut liian omavaltainen, ja niinpä pohatat hylkäsivät Saksan ja siirtyivät liittoutuneiden puolelle.
Rahamiehet eivät kuitenkaan luopuneet maailmanvalloitushaaveistaan. Pommien moukaroidessa Berliiniä he veivät Hitlerin ja muun ylimmän natsijohdon turvaan Saksasta aikeenaan perustaa Yhdysvaltoihin fasistinen ”neljäs valtakunta”.
Todisteeksi tästä on esitetty todisteeksi muun muassa se, että niin moni johtava saksalainen tiedemies, kuten raketti-insinööri Wernher von Braun, muutti sodan jälkeen Yhdysvaltoihin.

Wernher von Braun kehitti raketteja sekä natsi-Saksalle että Yhdysvalloille.
Satanistilahko perusti Yhdysvallat
Teoria: Vapaamuurarit perustivat Yhdysvallat voidakseen hallita kaikkia maailman kansoja.
Ei tiedetä tarkkaan, missä ja milloin vapaamuurariliike syntyi. Monet historioitsijat ovat kuitenkin ajoittaneet järjestön synnyn keskiajalle. Tuolloin taitavimmat muurarit veistivät irtonaisiin eli ”vapaisiin” kivilohkareisiin kauniita koristekuvioita, ja heitä alettiin kutsua vapaamuurareiksi.
Vapaamuurareihin liittyy paljon mystiikkaa. Uudet jäsenet joutuvat esimerkiksi vannomaan, etteivät he koskaan paljasta järjestön salaisuuksia, ja vuoteen 1986 asti lavertelijoita uhkasi ”kurkun leikkaus, kielen repiminen ja hautaaminen karkeaan hiekkaan”.
Tiukat salassapitomääräykset ovat synnyttäneet järjestöstä lukuisia villejä teorioita. Jotkut pitävät vapaamuurareita saatananpalvojien lahkona, jotkut taas uskovat heidän tavoittelevan uutta maailmanjärjestystä ja koko maailman valtiutta.
Suositun salaliittoteorian mukaan vapaamuurareihin kuulunut George Washington perusti Yhdysvallat juuri maailmanvaltiutta varten. ”Todisteeksi” on tarjottu muun muassa yhden dollarin seteleihin painettua latinankielistä lausetta novus ordo seclorum eli ”uusi järjestys meidän aikanamme” ja kaikennäkevää silmää, joka on myös vapaamuurarien symboli.
Teoriaa vastaan puhuu kuitenkin se, että moni amerikkalainen vapaamuurari vastusti maan itsenäistymistä Britanniasta.

Vapaamuurarien symboli, kaikennäkevä silmä, löytyy muun muassa Yhdysvaltojen dollarin setelistä.
Salainen järjestö haluaa hallita kaikkia
Teoria: Illuminati pyrkii kulissien takana korvaamaan kristityn maailmanjärjestyksen ”järjen tyrannialla”.
Baijerilainen professori Adam Weishaupt perusti vuonna 1776 Illuminati-järjestön, joka korosti järjen merkitystä ja vastusti taikauskoa, vallan väärinkäyttöä ja kirkon vaikutusvaltaa.
1700-luvun lopulla Illuminatin periaatteet olivat vaarallisia ja kumouksellisia, sillä lähes koko Eurooppaa hallitsivat kirkon tukemat yksinvaltiaat monarkit. Illuminati (”Valaistuneet”) sai nopeasti suuren joukon vaikutusvaltaisia vihollisia, ja vuonna 1787 Baijerin vaaliruhtinas Karl Theodor kielsi järjestön.
Illuminati painui maan alle, mutta se ei suinkaan unohtunut. Jo pari vuotta järjestön kieltämisen jälkeen, vuonna 1789, Ranskassa puhkesi suuri vallankumous, jonka vaikutukset toivat mieleen Illuminatin tavoitteet: katolisen kirkon omaisuutta takavarikoitiin ja pappeja vainottiin, ja kuningasperheen jäseniä mestattiin giljotiinissa. Monet sen ajan konservatiivit uskoivatkin, että vallankumous oli itse asiassa maan alla toimivan Illuminatin aikaansaannosta.
Nykyään monet salaliittoteoreetikot uskovat, että Illuminati ohjailee salassa länsimaiden hallituksia ja pyrkii kohti maailmanvaltaa ja ”järjen tyranniaa”. Jotkut taas pitävät Illuminatia satanistien kulttina tai kommunistien salaliittona, joka pyrkii saattamaan vallalle uuden maailmanjärjestyksen.
Alkuperäisen Illuminatin tunnus oli roomalaisen mytologian viisauden symboli, pöllö. Salaliittoteorioiden mukaan eri yhteyksissä nykyäänkin käytetyt pöllötunnukset todistavat Illuminatin toimivan yhä.

Eri aloja edustavat päättäjät tapaavat aina heinäkuussa Kaliforniassa Bohemian Groven leirikeskuksessa. Monien mielestä siellä oleva suuri pöllöpatsas todistaa, että kyseessä on Illuminati.
Aasian mafia murhasi Bruce Leen
Teoria: Triadit hallitsevat Aasian elokuva-alaa ja tappavat niitä vastaan hangoittelevia julkisuuden henkilöitä.
Triadeiksi kutsutut rikollisjärjestöt hallitsevat nykyään Aasian alamaailmaa. Ne syntyivät 1760-luvulla kapinaliikkeeksi, joka halusi nostaa Han-dynastian takaisin Kiinan valtaistuimelle, ja ne pitivät itseään 200-luvulla eläneen, Han-valtakuntaa puolustaneen kenraali Guan Yun seuraajina.
Kun Kiinan viimeinen keisari vuonna 1911 syrjäytettiin, triadit menettivät tarkoituksensa. Ne alkoivat harjoittaa rikollista toimintaa, ja vähitellen niistä kehittyi aasialainen vastine Euroopassa ja Yhdysvalloissa toimivalle mafialle.
Salaliittoteorioiden mukaan triadit hallitsevat myös Aasian elokuva-alaa, ja niiden väitetään murhanneen näyttelijä Bruce Leen, koska tämä ei suostunut maksamaan niille suojelurahaa.
Opiskelijayhdistys päättää Yhdysvaltojen kohtalosta
Teoria: Skull and Bones ei ole viaton opiskelijayhdistys, vaan se kouluttaa nuorista miehistä maailman valtiaita.
Joka vuosi 15 yhdysvaltalaisen Yalen yliopiston opiskelijaa vihitään jäseneksi Skull and Bones -nimiseen yhdistykseen. Kerrotaan, että jäseneksiottorituaalissa heitä piiskataan ja he joutuvat harrastamaan mutapainia alasti.
Salaliittoteorioiden mukaan vuonna 1832 perustettu Skull and Bones ei ole mikään tavallinen opiskelijayhdistys, vaan sen jäsenet pyrkivät hallitsemaan koko maailmaa. Väitettä on perusteltu muun muassa sillä, että moni jäsen on edennyt korkeaan asemaan yhteiskunnassa.
Yhdistyksen perusti William Taft, josta tuli Yhdysvaltojen 27. presidentti, ja George Bush ja George W. Bush ovat sen jäseniä.
Luultavasti jäsenten menestys perustuu kuitenkin pikemminkin yhdistyksessä luotuihin hyviin suhteisiin.
Skull and Bonesin kallotunnuksen alla oleva luku viittaa salaliittoteorioiden mukaan ”pedon lukuun” 666, joka saadaan tulokseksi monimutkaisella laskukaavalla: 3 x 2 x 2 = 12 = 6 + 6 = 66. 66 + 600 = 666.

Skull and Bonesin tunnus viittaa puhujana tunnetun kreikkalaisen Demostheneen kuolemaan vuonna 322 eaa.
Poliitikot lietsovat sotia tarkoituksella
Teoria: Bilderberg pyrkii luomaan salaisen maailmanhallituksen ja orjuuttamaan kansat.
Puolalainen diplomaatti Józef Retinger perusti Bilderbergin toisen maailmansodan jälkeen foorumiksi, jossa maapallon taloudellinen ja poliittinen eliitti voisi keskustella ajankohtaisista kysymyksistä.
Vuodesta 1954 lähtien ryhmän vuosittaisiin kokouksiin on osallistunut suuri joukko vaikutusvaltaisia päättäjiä, ja niissä on keskusteltu suljettujen ovien takana maailman talouspoliittisesta tilanteesta.
Salaliittoteorioiden mukaan Bilderbergin jäsenten tavoitteena on luoda salainen maailmanhallitus lietsomalla sotia ja kriisejä eri puolilla maailmaa. Kun tavalliset ihmiset on saatu uskomaan, että maailmanloppu on käsillä, he hyväksyvät Bilderbergin jäsenet mukisematta pelastajikseen ja hallitsijoikseen.
Tiedemiehet olivat paholaisen kätyreitä
Teoria: Ruusuristiläiset ovat tieteentekijöitä, jotka ovat liitossa paholaisen kanssa.
Vuonna 1614 julkaistiin nimettömän kirjoittajan manifesti, joka kertoi Rosenkreutz-nimisestä salaseurasta. Sen jäsenet olivat manifestin mukaan tiedemiehiä, jotka paransivat sairaita, keskustelivat filosofiasta ja matematiikasta ja olivat liitossa paholaisen kanssa.
Järjestön olemassaolosta ei ole varmuutta. Manifesti sai kuitenkin kannattajia, ja nykyäänkin eri maissa toimii monia järjestöjä, jotka väittävät olevansa ruusuristiläisten seuraajia.
Suomessa toimivan Ruusu-Risti ry:n sivuston mukaan sen jäsenet ”etsivät totuuden ydintä, salaista jumalviisautta, mikä piilee kaikkien aikojen uskonnoissa, mytologioissa sekä filosofisissa ja tieteellisissä järjestelmissä”.