Lyon Museum of Fine Art

Kuningas pakotti aatelin suutelemaan ruumista

1300-luvulla Portugalissa käytiin kaksi vuotta sisällissotaa, joka alkoi järjestetystä avioliitosta, teloitetusta rakastajattaresta ja onnettomasta prinssistä.

Portugalin kuningas Alfonso IV päätti vuonna 1340 naittaa poikansa Pedron ylhäiselle Constanza Manuelille.

Constanza toi mukanaan hovinaisensa Inês de Castron, johon Pedro suin päin rakastui.

Kun Constanza kuoli vuonna 1345, Alfonso IV ei antanut poikansa avioitua rakastettunsa kanssa vaan karkotti Inêsin ­hovista.

Inês de Castron ja Portugalin prinssi Pedron rakkaustarina oli suosittu aihe taiteilijoiden keskuudessa. Kuvassa J. Duthén 1800-luvulla tekemä painokuva aiheesta.

© Rivera Leilões/Wikipedia

Kuningas teloitutti rakastajattaren

Kaksikko jatkoi kuitenkin salaa suhdettaan, kunnes ­Alfonso vuonna 1355 sai ­Inêsin piilopaikan ­selville ja teloitutti hänet.

Isän julma teko sai Pedron nousemaan kapinaan. Kun ­Alfonso kuoli kaksi vuotta kestäneen sisällissodan jälkeen, Pedrosta tuli uusi kuningas.

Ennen kruunaustaan hän antoi kaivaa Inêsin ruumiin haudasta ja kannatti sen valtaistuimelle. Sitten hän pakotti vasallinsa vannomaan uskollisuutta Inêsille suu­telemalla tämän kättä.