Indianan yliopiston tutkijat olivat työskentelemässä geenien niin sanottujen de novo -mutaatioiden tutkimuksen parissa, kun he tekivät hiljattain odottamattoman ja yllättävän havainnon.
”Tutkiessamme nykyajan ihmisiä huomasimme, että pystyimme arvioimaan iän, jossa ihminen oli saanut lapsia, heidän lastensa dna-mutaatioiden tyyppien perusteella”, geneetikko Matthew Hahn selittää.
”Pystymme nyt tunnistamaan näitä mutaatioita ja näkemään, miten ne eroavat isien ja äitien välillä ja miten me muuttuvat sen myötä, missä iässä henkilö tulee vanhemmaksi”, hänen kollegansa Richard Wang kertoo.
Tutkijat kykenivät tällä menetelmällä päättelemään, että viimeisten 250 000 vuoden kuluessa lasten isän ja äidin ikäero on ollut merkittävä. Miehistä on tullut isiä keskimäärin 30-31-vuotiaana, naisista puolestaan äitejä noin 23-vuotiaana.