Näyttönä hän hyödynsi oskilloskooppia eli mittauslaitetta, jota käytetään yleensä sähköisten signaalien esittämiseen kuvaajina.
Pelaajat saattoivat lyödä palloa edestakaisin kahdella alumiinisella ohjaimella.
VIDEO: Katso, kuinka Tennis for Twota pelataan alkuperäisellä koneella.
Pojat ihastuivat peliin
Kyseessä ei ollut ensimmäinen kerta, kun tietokoneella oli luotu jonkinlainen peli, mutta kaikki aiemmat yritykset oli tehty joko tutkimustarkoituksessa tai teknisinä esimerkkeinä, joilla oli haluttu osoittaa, kuinka teknisesti kehittynyt tietty tietokone oli.
Higinbothamin peli Tennis for Two oli ensimmäinen, jonka ainoa tarkoitus oli viihdyttää, ja se oli suuri menestys avoimien ovien tapahtumassa. Sadat vieraat jonottivat pelaamaan, ja erityisesti nuoret pojat "pitivät siitä eniten, eikä heitä saanut millään pois pois pelin äärestä", Higinbotham sanoi.
Peli kuitenkin purettiin myöhemmin, koska osia tarvittiin muihin koneisiin, ja sitten se unohdettiin pitkäksi aikaa.
Myöhemmin Tennis for Two -peliä on kuitenkin ylistetty, ja siitä on julkaistu useita uudistettuja versioita. Esimerkiksi peli nimeltä Pong julkaistiin vuonna 1972 yhtenä ensimmäisistä kaupallisista tietokonepeleistä. Peli oli valtava menestys, ja se oli saanut Tennis for Twosta ilmeisestikin paljon vaikutteita.
Nykyään Tennis for Two on saatavilla jopa älypuhelimen sovelluksena (iOS- ja Android-laitteille).