Olivatko kaksintaistelut yleisiä?

Ovatko lännenelokuvien aseelliset kaksintaistelut totuudenmukaisia?

Kaksintaistelut ovat yleisiä lännenelokuvissa.

Tuliasein käydyt kaksintaistelut eivät olleet niin yleisiä kuin lännenelokuvien perusteella voisi päätellä. Riidat ratkaistiin usein nyrkki- tai veitsitappelulla. Monesti ase vedettiin esiin kiivastuksissa tai juovuksissa, eikä siinä ollut mitään kunniallista.

Esimerkiksi revolverisankari Wild Bill Hickok oli lyömässä korttia saluunassa, kun häntä ammuttiin selkään.

Kuuluisien pyssysankarien maine perustuu usein liioitteluun ja oli heidän itsensä tai sensaatiohakuisten toimittajien keksimä. Billy the Kid väitti tappaneensa 21 miestä – kun meksikolaisia ei laskettu mukaan – mutta varmuudella hänen tiedetään surmanneen vain neljä ihmistä. Maineikas Doc Holliday ampui vain kaksi miestä yli 14 vuoden aikana.

Murhamiehet liioittelivat tekemisiään, sillä maine kylmäverisenä tappajana toi heille töitä. Todelliset tappajat eivät, ironista kyllä, ole niitä kuuluisimpia. Lainsuojaton Jim Miller oli vaarallisimpia tappajia mutta jäänyt lähes unholaan.

Earpin veljekset ampuivat kolme miestä ammuskelussa vuonna 1881.