Amazonaksen sademetsän Kolumbian puolella 13 kilometriä kallioseinämää täytettiin maalauksilla noin 12 000 vuotta sitten.
”Maalaukset sisältävät koko Amazonaksen eläimistön. Kilpikonnista ja kaloista jaguaareihin, apinoihin ja siileihin”, selittää brittiläisen Exeterin yliopiston arkeologian professori José Iriarte.
Biologeja kiinnostavat etenkin jättisuurilta näyttävät lajit.
”He (kivikauden ihmiset, toim.) törmäsivät jättikokoisiin nisäkkäisiin ja todennäköisesti maalasivat ne”, Iriarte kertoo.
Kuvattujen jättien joukossa on muun muassa kuusimetrinen laiskiainen, jonka luurankoja on löydetty aiemmin.
Tukea vanhalle teorialle
Ihmisiä ja jättiläislaiskiaisia esittävät kalliomaalaukset tukevat teoriaa siitä, että ihminen hävitti Etelä-Amerikan megafaunan.
Biologit ovat vuosikymmeniä uumoilleet, että Megatherium-jättiläislaiskiaisesta tuli maaanosan varhaisten metsästäjien uhri.
Osa arkeoleogista ei pidä maalauksia kyllin vanhoina. Heidän mukaansa eläinkuvat on tehty kauan sen jälkeen, kun Megatherium oli kuollut sukupuuttoon.
Heidän mukaansa kuvat voivat hyvin esittää nykyisin elävää maailman suurinta jyrsijää, kapybaraa eli vesisikaa.