8: Ku Klux Klan

Elokuva keräsi aatteelle kannattajia.

D. W. Griffithin elokuva "Kansakunnan synty" (Birth of a Nation) antoi Yhdysvaltojen etelävaltioiden entisten turhautuneiden sotilaiden perustamasta Ku Klux Klanista ihannoidun kuvan. Seura oli kielletty vuonna 1874, mutta vuonna 1915 Atlantassa pidetyn filmiensi-illan jälkeen kiinnostus sitä kohtaan heräsi jälleen. Liike perustettiin uudelleen, kun samana vuonna ryhmä georgialaisia miehiä hirtti juutalaisen lyijykynätehtailijan Leo Frankin, jota syytettiin sikäläisen naisen raiskauksesta.

Kaavut, huput ja palvat ristit omaksuttiin elokuvasta, ja alkuperäinen etelävaltiolaisaatteen syrjäyttivät väkivaltainen amerikkalaisuuden puolustaminen, rasismi ja kommunisminvastaisuus. Seura vaikutti etenkin etelävaltioissa aina 1940-luvun puoliväliin saakka. Sen vaikutusvalta oli suurimmillaan vuonna 1924, jolloin jäsenluku oli luultavasti noin 6 miljoonaa. Liike itse väitti siihen kuuluneen 15 prosenttia Yhdysvaltojen väestöstä.

Ku Klux Klanin kolmas versio syntyi 1950-luvun lopulla. Se vastusti mustien vaatimuksia yhtäläisistä kansalaisoikeuksita. Nykyisin nimeä käyttävät pienemmät ryhmittymät, joita voidaan luonnehtia uusnatsisteiksi.

Vuonna 1997 FBI pidätti neljä seuran jäsentä, jotka suunnittelivat räjäyttävänsä pommin teksasilaisessa kaasuvoimalassa. Vuonna 2006 Ku Klux Klania harkittiin lisättäväksi terroristijärjestöjen listalle. FBI:n arvion mukaan seuran jäsenmäärä on nykyisin noin 5 000.