Dna-analyysit paljastivat uutta tietoa tutkimusmatkan kuolonuhreista

Merimiehet kuolivat ankarissa olosuhteissa kylmällä ja autiolla saarella Kanadan pohjoispuolella vuonna 1846. Dna-tutkimusten perusteella neljä merimiehistä saattoikin olla naisia.

Lämmittäjä John Torrington kuoli yhtenä ensimmäisistä talvella 1846. Hänen ruumiinsa säilyi hyvin ikiroudassa.

© Owen Beattie/Univ of Alberta

Kapteeni John Franklin lähti vuonna 1845 etsimään luoteisväylää Kanadan pohjoispuolelta.

Jos se löytyisi, briteille avautuisi uusi reitti kaupankäynnin mekkaan Aasiaan.

Tutkimusmatka päättyi kuitenkin traagisesti. Retkikunnan kaksi laivaa juuttui jäihin, ja miehistön oli pakko jättää laivat.

Lue lisää kohtalokkaasta Franklinin tutkimusmatkasta

Dna-näyte 37 luunkappaleesta

Merimiehet asettuivat talvehtimaan läheiseen Kuningas Williamin saareen, mutta he kuolivat kylmyyteen ja nälkään yksi toisensa jälkeen.

Tutkijat ovat nyt eristäneet dna:ta 37 luun- ja hampaankappaleesta, jotka olivat peräisin 24 merimiehestä.

Tarkoituksena oli selvittää merimiesten kohtaloa sekä mahdollisesti heidän henkilöllisyytensä.

Merkkejä ihmissyönnistä

Tutkimusten mukaan merimiehet kokivat kovia sen jälkeen, kun he hylkäsivät laivansa, ja luista on löydetty muun muassa merkkejä ihmissyönnistä.

Tutkimuksissa havaittiin, että saman henkilön ruumiin jäännöksiä oli alueella kahdessa eri paikassa 1,7 kilometrin päässä toisistaan.

Se saattaa viitata siihen, että vuoden 1879 etsintäretkikunta on löytänyt luita ja siirtänyt niitä.

Oliko mukana naisia?

Hämmästyttävin dna-testien tulos oli se, että neljä ruumista näyttävät olleen naisia.

Tutkimuksen johtaja Douglas Stenton kertoi Live Sciencelle, että seikka yllätti täysin tutkijat, joille ei ollut tullut mieleenkään, että laivalla olisi voinut olla mukana naisia.

Yksi selitys voi tosin olla se, että vanhoista dna-näytteistä ei aina näytteen laadun tai vähäisyyden vuoksi pystytä erottamaan Y-kromosomia.