Holokaustin suunnittelija aneli armoa kirjeessä

Israelin presidentti on julkistanut kirjeen, jossa natsi Adolf Eichmann vakuutti syyttömyyttään juutalaisten joukkotuhoon.

Eichmann sai sotarikos­syytteen Israelissa vuonna 1964.

© Reuters/Scanpix & Getty images

Juutalaisten joukkomurhan organisoinut Adolf Eichmann julisti hiljattain löydetyssä kirjeessä, ettei hän ollut ­vas­tuussa juutalaisten joukkotuhos­ta toisen maail­mansodan aikana.

Kirje on päivätty ­29. ­toukokuuta 1962 eli ­kaksi päivää ennen Eichmannin teloitusta, ja se on osoitettu Israelin silloiselle presidentille ­Jitzhak Ben-Zville.

Eichmann syytti tuomareita

Eichmann aneli Ben-Zviltä armoa: ”En kuulunut vastuullisiin johtajiin, enkä siksi pidä itseäni syyllisenä.”

Eichmann vähättelee rooliaan juutalais­ten joukkotuhonnassa, kuten hän teki vuoden 1961 oikeudenkäynnissäkin, ja vierittää vastuun ylemmilleen. Hän myös syyttää israelilaisia tuomareita siitä, etteivät nämä ­ymmärtäneet ­hänen asemaansa sodan aikana.

Eichmann pakeni ­sodan jälkimainingeissa Argentiinaan, josta Israe­lin tiedustelupalvelun Mossadin agentit nappasivat hänet vuonna 1960. Kirje löytyi arkiston rai­vauksen yhteydessä.