Espanjalaiset arkeologit ovat kaivaneet esiin kolme metriä pitkän ja 1,5 metriä syvän kassakaapin jäännökset Rooman valtakunnan suuruusajoilta. Kaappi löytyi upean Casa del Mitreo -huvilan raunioista Augusta Emeritasta (nykyinen Mérida Lounais-Espanjassa).
Tällainen kassakaappi – niin sanottu arca ferrata – on melkoinen harvinaisuus, sillä aiemmin niitä on löytynyt vain neljä kappaletta. Raju tulipalo raivosi Casa del Mitreossa 300-luvulla, ja se tuhosi huoneen, jossa kassakaappi oli.
”Kassakaappi on huonossa kunnossa, sillä se murskautui talon romahtaessa palossa. Jäljellä on vain hiiltynyt puinen kehys, arkun sisä- ja ulkopuolen pronssipäällystettä ja joitakin sen ulkopuolen koristeita”, kertoi kaivauksiin osallistunut arkeologi Ana María Bejarano Osorio.
Osorion asiantuntijatiimi yrittää koota osista arkun – ja toivoo lopputuloksen olevan yhtä taidokas kuin Zaragozassa museossa esillä oleva arca ferrata.