Orjakauppa johti asevarusteluun Afrikassa
Orjaksi joutuminen uhkasi afrikkalaisia jo kauan ennen kuin arabialaiset ja eurooppalaiset orjakauppiaat purjehtivat Afrikkaan. Heimojen olikin pakko keksiä erilaisia tapoja puolustaa itseään.

Afrikkalaiset kylät perustivat aseelliset joukot, jotka koostuivat nuorista miehistä. He kantoivat "tuliaseita, jousia ja nuolia, kaksiteräisiä miekkoja ja heittokeihäitä”.
Kun arabit ja eurooppalaiset alkoivat purjehtia Afrikkaan ilmaisen työvoiman perässä, orjien hankkiminen oli verrattain helppoa.
Afrikkalaiset heimot olivat nimittäin jo pitkään harjoittaneet vilkasta orjakauppaa naapuriheimoja vastaan käydyissä sodissa otetuilla vangeilla.
Sotavankeja käytettiin pakotyövoimana esimerkiksi puiden kaatamisessa tai kantojen raivaamisessa tulevilta pelloilta.
Heitä saattoi myös odottaa uhraaminen jollekin afrikkalaisten monista jumalista.
Tilanne paheni, kun arabit alkoivat 600-luvulla käydä laajaa orjakauppaa Saharan eteläpuolisessa Afrikassa.
Nyt afrikkalaisheimot eivät enää sotineet pelkästään rajarikkomusten vuoksi tai vallatakseen lisää viljelymaata tai metsästysalueita, vaan sotia käytiin myös orjien hankkimiseksi.
Rauhallistenkin heimojen oli hankittava orjia
Kun eurooppalaiset alkoivat 1500-luvulla perustaa kauppa-asemia Länsi-Afrikkaan, orjakauppa kasvoi räjähdysmäisesti.
Siitä kehittyi laajaa liiketoimintaa, joka vaikutti merkittävästi koko Afrikan mantereen ja sen asukkaiden tulevaisuuteen.
Eurooppalaiset orjakauppiaat eivät vanginneet orjia itse, vaan he ostivat heitä paikallisilta heimoilta ja orjanmetsästäjiltä. Maksuksi he antoivat tuliaseita ja ruutia.
Tehokkaiden tuliaseiden avulla orjanmetsästäjien oli entistäkin helpompaa alistaa naapuriheimojaan ja vangita yhä enemmän ihmisiä myytäväksi orjuuteen arabien kaupunkeihin tai eurooppalaisten viljelmille Amerikkaan.
Yhä useampien heimojen oli lähdettävä itse orjajahtiin voidakseen hankkia parempia aseita puolustuksekseen.
Muuten koko heimo oli vaarassa joutua orjanmetsästäjien saaliiksi. Moniin Afrikan kyliin perustettiin ”kodinturvajoukkoja”, jotka koostuivat erään orjan kertoman mukaan tuliasein, jousin ja nuolin, kaksiteräisin miekoin ja heittokeihäin aseistetuista nuorukaisista.