Museum August Kestner/Christian Tepper
Muumion kasvot mustalla taustalla

Yllättävä löytö: Muumioilla oli erityinen tuoksu

Saksalaiset tutkijat onnistuivat tekemään uudelleen joitakin muumioiden balsamointiprosessissa käytettyjä tuoksuja.

Jos suljet silmäsi ja muistelet vaniljan ja lehtikuusen tuoksua, niin mieleen saattaa tulla kylmä jäätelö helteisenä kesäpäivänä.

Saksalaiset geoantropologit saivat äskettäin selville, että samaa tuoksua haisteltiin muinaisen Egyptin muumioiden balsamointiprosessin aikana.

Asiantuntijat tutkivat 1500-luvulla eaa. eläneen egyptiläisen aatelisnaisen Senetnayn kanssa haudattuja ruukkuja.

He löysivät purkeista tuoksuvia ainesosia, joita käytettiin [muumion balsamointiin] (https://historianet.fi/sivilisaatiot/egyptilaeiset/nain-egyptilaiset-muumioivat-vainajansa).

Purkeista löytyi muun muassa tuoksuvia jäämiä lehtikuusen pihkasta ja pistaasipuun uutteesta.

Lisäksi ne sisälsivät erityistä vaniljalta tuoksuvaa luontoperäistä yhdistettä nimeltä kumariini, jota muodostuu kasveissa.

Pieni pullo kirkasta nestettä

Saksalaiset tutkijat ovat nyt yhdessä hajuvesiasiantuntijoiden kanssa valmistaneet uudelleen useita muinaisten egyptiläisten muumioiden tuoksuja.

© Barbara Huber

Aineksia tuotiin kaukaa

Löytö paljasti paitsi itse tuoksun niin myös egyptiläisten laajat kauppareitit.

"Monet heidän käyttämistään ainesosista olivat alueella harvinaisia. Niitä kun ei ollut helposti saatavilla muinaisessa Egyptissä", kertoi Barbara Huber saksalaisesta Max Planck -instituutista.

Monet ainesosista oli siis tuotava kaukaa - esimerkiksi pihka oli peräisin Pohjois-Euroopan lehtikuusista.

Arkeologit ovat tehneet yhteistyötä hajuvesiasiantuntijoiden kanssa laatiakseen uudelleen joitakin tuoksuja, joita muodostui balsamointiprosessin aikana.

Tuoksut ovat syksyllä 2023 mukana uudessa näyttelyssä Moesgaardin museossa Tanskan Århusissa.