Bostonin kuristaja: Oliko DeSalvo syytön?
Bostonin kuristaja tappoi vain puolessatoista vuodessa 13 naista. Poliisi käynnisti mittavan ihmisjahdin, joka päättyi, kun eräs mies tunnusti rikoksen. Hänen outo kuolemansa vankilassa on saanut monet kuitenkin epäilemään tunnustusta.

Naiset pönkittivät ovensa Bostonin kuristajan pelossa. Helpotus oli suuri, kun Albert DeSalvo tunnusti 13 murhaa vuonna 1964.
Anna Slesers asui yhdessä Bostonin Back Bay -kaupunginosan vanhimmista taloista. Liettualaissyntyinen Slesers oli 55-vuotias eronnut yksineläjä.
Päivä oli kääntymässä iltaan 14. kesäkuuta 1962, ja Slesers aikoi käydä nopeasti kylvyssä, ennen kuin hänen poikansa tulisi hakemaan häntä jumalanpalvelukseen läheiseen kirkkoon.
Hän pukeutui kylpytakkiinsa ja alkoi valuttaa ammeeseen vettä kuunnellen samalla Tristan ja Isolde -oopperaa.
Kun Sleserin 25-vuotias poika Juris koputti oveen seitsemän maissa, kukaan ei avannut. Juris huolestui. Äiti oli kuulostanut hieman masentuneelta aiemmin puhelimessa, ja Juris päätti potkaista oven sisään.
Kylpyhuoneessa häntä oli vastassa karmea näky: hänen äitinsä makasi alastomana lattialla kylpytakin vyö tiukasti kaulansa ympäri kiedottuna. Juris soitti poliisille ja kertoi äitinsä tehneen itsemurhan.
Paikalle ensimmäisenä ehtinyt poliisi Jim Mellon huudahti järkyttyneenä: ”Oletko todella sitä mieltä, että tämä on itsemurha?”
Bostonin kuristaja iski jälleen
Tutkimuksissa selvisi, että Anna Slesers oli raiskattu ja sen jälkeen murhattu. Poliisi arveli, että asuntoon tullut murtomies oli säikähtänyt nähtyään Slesersin kylpyhuoneessa ja tappanut tämän.
Mitään ei kuitenkaan ollut varastettu. Tutkinta sai uuden käänteen, kun pari viikkoa myöhemmin löytyi uusia ruumiita. 68-vuotias Nina Nichols löytyi 30. kesäkuuta 1962 makaamassa kuolleena läpikotaisin pengotun asuntonsa lattialta.
Hänet oli kuristettu hänen omilla nailonsukillaan, jotka oli solmittu hänen leukansa alle rusetiksi samaan tapaan kuin Anna Slesersin kylpytakin vyö.
Myöhemmin löytyi 65-vuotiaan Helen Blaken ruumis 25 kilometriä Bostonin pohjoispuolelta. Myös hänet oli kuristettu omilla nailonsukillaan, joissa oli tuttu rusetti. Naiset oli tapettu vain 12 tunnin väliajoin.
”Jumalan tähden”, huudahti Bostonin vastavalittu poliisipäällikkö Edmund McNamara, kun hän kuuli kolmannesta uhrista, ”joku sekopää on liikkeellä!” McNamara julkaisi varoituksen, jossa kehotettiin Bostonin alueella asuvia naisia olemaan varuillaan ja lukitsemaan visusti ovensa.
Kaikki poliisin etsivät siirrettiin murhatutkintaan. Sarjamurhaaja haluttiin saada kiinni, ennen kuin hän iskisi jälleen.
Pahimmat sarjamurhaajat kautta aikojen – lue teemasivut