Espanja ja Italian poliisin yhteistyö kantoi hiljan hedelmää. Muutamassa päivässä ratsioissa takavarikoitiin yli 11 000 varastettua muinaisesinettä.
Espanjassa poliisi löysi noin 400 esinettä – muun muassa veitsen ja eräänlaisen pronssikautisen hilparin sekä antiikin aikaisen falcata-miekan. Miekkatyyppiä käytettiin Iberian niemimaalla ennen kuin roomalaiset valloittivat alueen, ja miekkoja on laitettu usein hautoihin mukaan mutkalle taivutettuna. Löydetty miekka on yhä suora ja siksi hyvin harvinainen.
Sisiliassa poliisi teki rynnäkön kahteen yksityisasuntoon ja takavarikoi yli 11 000 esinettä, jotka olivat pääasiassa peräisin eri puolilla saarta tehdyistä laittomista kaivauksista. Lisäksi osa esineistä osoittautui varastetuiksi julkisista tai yksityisistä kokoelmista.