Da Vincin valtaisa pronssihevonen
Leonardo da Vincin suunnitelmia valaa historian suurin pronssinen hevospatsas on 500 vuoden ajan pidetty mahdottomina. Nyt tutkijat ovat tietokonesimulaatioiden avulla pystyneet todistamaan, että suunnitelmat olisivat olleet toteuttamiskelpoisia.

Tietokoneanalyysi osoittaa patsaan heikot kohdat, jotka eivät kuitenkaan vaikuttaisi patsaan vakauteen.
Eniten on kiistelty siitä, olisiko da Vinci todella pystynyt valamaan 70 tonnia painavan pronssipatsaan yhtenä kappaleena, sillä suuret pronssipatsaat valetaan yhä osissa.
Da Vinci oli kuitenkin suunnitellut nerokkaan ajastettavan uunin, jossa sula pronssi olisi saatu asettumaan valumuottiin tarkan aikataulun mukaisesti. Firenzen tieteenhistorian museon johtaja Paolo Galuzzi kertoo, että tietokonemallien mukaan 7,5 metriä korkea hevonen olisi voitu valaa 165 sekunnissa.
Patsaan piti olla da Vincin uran huipentuma, mutta kun valumuotti oli valmis vuonna 1499, ranskalaiset hyökkäsivät Milanoon ja kaikki pronssi käytettiinkin patsaan sijaan tykkien valamiseen.