”Pitääkö meidän kerjätä ja hymyillä kuin kiltit tytöt saadaksemme pitää kulttuuriesineemme?” Näin kysyi Pohjois-Norjan saamelaisten tuolloinen presidentti Aili Keskitalo lokakuussa 2021. Keskitalo lähetti myös Tanskan kuningatar Margareetalle kirjeen kiinnittääkseen asiaansa huomiota.
Nyt näyttää siltä, että kirje teki tehtävänsä. Kiistan kohde eli 1600-luvulta peräisin oleva saamelaisten noitarumpu oli ollut vuodesta 1979 Tanskan kansallismuseosta lainassa Norjassa saamelaisten RiddoDuottarMuseat-museossa. Nyt saamelaiset vaativat rumpua pysyvästi takaisin.
Tanskan museoissa tapahtuma on harvinainen. Vastaavaa on siellä koettu aiemmin 14 vuotta sitten, ja esineiden palauttaminen vaatii monenlaisten tekijöiden punnitsemista:
Onko museo esimerkiksi saanut esineen käsiinsä laillisesti? Onko laillisella omistajalla sopivat tilat esineen säilytykseen?