Tieto maailman ensimmäisestä juomasekoituksesta on kadonnut historian hämäriin, mutta ensimmäiset kirjalliset maininnat ”cocktaileista” ovat peräisin 1800-luvun alusta.
Esimerkiksi yhdysvaltalainen The Balance, and Columbian Repository -lehti vastasi vuonna 1806 lukijakirjeessä esitettyyn kysymykseen siitä, mitä cocktailit olivat:
”Cocktail on piristävä alkoholijuoma, jossa on jotain väkevää alkoholijuomaa, sokeria, vettä ja jotain hapanta nestettä.”
Kieltolaki kasvatti cocktailien suosiota
1800-luvun kuluessa cocktailien suosio kasvoi, ja vuosisadan lopulla julkaistiin jo kirjoja, joissa oli erilaisten cocktailien reseptejä.
Värikkäiden juomasekoitusten todellinen läpimurto tapahtui kuitenkin vasta Yhdysvaltojen kieltolain aikana vuosina 1920–1933, jolloin alkoholin valmistus ja myynti oli Yhdysvalloissa kiellettyä.