Merirosvo hirtettiin ja haudattiin kaatopaikalle
Yli 500 vuotta sitten Skotlannissa jättömaalle haudattu mies oli ilmeisesti merirosvo, joka päätti päivänsä sataman hirsipuussa.

Huonokuntoinen luuranko löytyi kaivauksissa vuonna 2015. Kuvassa on sekä kallon että kasvojen digitaalinen rekonstruktio.
Viime vuonna Edinburghissa sijaitsevan koulun pihan alta löytyi ihmisen luuranko.
Nyt luut on radiohiiliajoitettu 1500–1600-luvulle, ja niistä on selvinnyt myös se, että vainaja oli luultavasti merirosvo.
AOC Archaeology -ryhmän mukaan luurangon huonosta kunnosta ja aikoinaan syrjäisestä sijaintipaikasta voidaan päätellä, että uhri tapettiin ja haudattiin ilman seremonioita.
Hirtetty merirosvo laitettiin näytteille
Luuranko löytyi läheltä Newhavenin satamaa. Vainajan elinaikana siellä oli hirsipuu, johon hirtettiin merirosvoja.
Tästä syystä vainajakin on arkeologien mukaan luultavasti päättänyt päivänsä hirressä merirosvoudesta, minkä jälkeen hänen ruumiinsa on pantu esille lähelle merta pelotukseksi muille rikollisille.
Koruttomat hautajaiset viittaavat siihen, ettei vainajalla ollut seudulla sukua eikä ystäviä.
Piirtäjä Hayley Fisher on rekonstruoinut iältään noin 50-vuotiaaksi arvioidun vainajan kallon ja kasvot.
Skottipiraatit kylvivät kauhua
Andrew Barton herätti kauhua 1500-luvun englantilaisissa.
Kapteeni Kidd ryöväsi laivoja 1600-luvun lopulla.
Kapteeni Greavesin kopla toimi Karibialla 1670-luvulla.