09.02.2010.
Brittiarkeologit ovat löytäneet muinaisesta Portuksen satamakaupungista amfiteatterin, joka on kenties ollut Rooman keisarin yksityinen areena.
20.01.2010.
Tutkijat ovat löytäneet Kreetalta kivilouhoksesta monimutkaisen tunnelien verkoston.
12.01.2010.
Arkeologit ovat löytäneet Roomasta Palatinuskukkulalta Neron pyörivän ruokasalin jäänteet.
01.03.2010.
Roomasta on löytynyt ylellinen rakennuskompleksi, johon kuuluu muun muassa kauniita pylväskäytäviä ja kylpyläosastoja. 1 800 neliömetrin laajuinen kylpylä on rakennettu vuoden 100 tienoilla, ja sitä on laajennettu aina 400-luvulle saakka.
25.02.2010.
Italialaiset arkeologit uskovat löytäneensä jäänteitä valtavasta persialaisarmeijasta, joka katosi 2 500 vuotta sitten hiekkamyrskyssä Saharassa.
21.02.2010.
Muumioiden kuvantamistutkimukset paljastivat, että antiikin Egyptissäkin oli elämäntapasairauksia.
31.01.2010.
Islantilaistutkijat ovat päätelleet 800 vuotta vanhojen saagojen perusteella, että viikingit eivät olleetkaan niin pelottomia kuin usein uskotaan.
His nr. 9/2009 s. 72-73.
Kreikassa oli 800-luvulla eaa. useita kukoistavia kaupunkivaltioita, poliksia. Vauraat pikkuvaltiot olivat Välimeren kaupan keskuksia ja arkkitehtuurin ja taiteen tyyssijoja. Ateenassa Platon ja Sokrates hioivat filosofioitaan ja Arkhimedes ja Demokritos mullistivat luonnontieteiden perusteet. Valtiot solmivat vahvoja sotilasliittoja suojaksi vihollisia vastaan, ja soturivaltio Spartan johdolla kreikkalaiset kukistivat useaan otteeseen Persian sotajoukot torjuen siten niitä uhkaavat itäisen suurvallan valloitusyritykset.
His nr. 4/2010 s. 46.
Nero oli niin vihattu, että hänen kuolemansa jälkeen vastustajat yrittivät hävittää kaikki jäljet keisarista. Mahtavia rakennuksia revittiin maan tasalle ja Neron patsaita tuhottiin. Silti Roomassa
voi yhä nähdä viitteitä kuuluisasta hallitsijasta.
His nr. 3/2010 s. 22-27.
Roomalaiset rakensivat Londiniumista aidon roomalaisen suurkaupungin, jossa
oli gladiaattoritaisteluita, mahtavia temppeleitä ja ylellisiä kylpylöitä. He halusivat tehdä provinssin pääkaupungilla vaikutuksen ja sivistää paikallisia.
His nr. 3/2010 s. 06.
Brittiarkeologit ovat löytäneet muinaisesta Portuksen satamakaupungista
amfiteatterin, joka on kenties ollut Rooman keisarin yksityinen areena.
His nr. 2/2010 s. 05.
Arkeologit ovat löytäneet Englannista läheltä Stonehengea pienehkön kivikehän jäänteet. Löytö saattaa mullistaa aiemmat käsitykset Stonehengesta.
Uusi lehti: Lue 20-sivuinen teema-artikkeli Napoleon Bonapartesta. Tutustu myös keskiajan ammatteihin - ja keinoihin, joilla Arkhimedes vastusti roomalaisia.
Testit: Testaa tietosi historiasta ja osallistu kilpailuun, jonka palkintona on toisesta maailmansodasta kertova kolmen dvd:n paketti.