Pohjois-Englannissa sijaitsevan Hadrianuksen vallin kupeessa olevasta roomalaisten sotilasleiristä on löydetty asumuksia, joiden uskotaan kuuluneen pakolaisleiriin. Satoihin pieniin pyöreisiin majoihin on asiantuntijoiden mukaan ehkä majoitettu roomalaisille ystävällismielisiä ihmisiä, jotka olivat joutuneet pakenemaan maanmiehiään.
”Nämä ihmiset ovat ehkä myyneet roomalaisille ruokaa ja tarvikkeita, minkä vuoksi Skotlannin kapinalliset heimot ovat pitäneet heitä pettureina”, kertoi kaivausten johtaja Andrew Birley The Guardian -lehdelle.
Leirin pyöreät majat ovat samantyyppisiä kuin vallin pohjoispuolella eläneiden heimojen asumukset. Rakennusten arvioidaan olevan peräisin vuoden 209 tienoilta, jolloin Rooman keisari Severus hyökkäsi nykyiseen Skotlantiin 50 000 miehen armeijan voimin.
Hadrianuksen vallia alettiin rakentaa keisari Hadrianuksen määräyksestä vuonna 122, ja se toimi lähes 300 vuotta roomalaisten suojana pohjoisen sotaisia heimoja vastaan.
Uusi lehti: Historia numero 8 on ilmestynyt. Lue muun muassa, miten miljoonia saksalaislapsia aivopestiin Hitlerjugendin toimesta.
Historia: Saat sarjan ensimmäisen osan hintaan 2,70 euroa, etusi on 27,10 euroa.
Testit: Mitä tiedät menneistä valtakunnista? Testaa tietosi visassa.
Taide: Aprillipäivä on vuoden kohokohta kaikille innokkaille pilailijoille.
Tilaus: Saat 4 Pohjoismaiden suurimman historialehden numeroa hintaan 14,90 €.
Historia: Käytä hiirtä ja tutustu samuraiden varusteisiin, varsijouseen ja Colt 45:een.