Matkustajalentoliikenne alkoi Deutsche Luftschiffahrts-Aktiengesellschaftin eli DELAGin perustamisesta vuonna 1909. Lentokoneiden kehitys oli tuolloin alussa, ja matkustajia kuljetettiinkin lentokoneiden sijasta ilmalaivoilla. Ensimmäinen lentokoneilla liikennöinyt yhtiö, brittiläinen Aircraft Transport and Travel (AT&T), perustettiin vuonna 1916.
Alkuun sillä oli käytössään vain sotilaskoneita, joiden pääasiallinen tehtävä oli kuljettaa postia Englannin kanaalin yli. Joihinkin koneisiin tosin mahtui myös muutama matkustaja.
Saksalainen DELAG aloitti matkustajalentoliikenteen ilmalaivoilla vuonna 1909.
Vähitellen lentoyhtiöitä alettiin perustaa muuallekin. Lentäminen oli kuitenkin vielä melko riskialtis tapa matkustaa, ja matkustajamäärät kasvoivat 1920-luvullakin verrattain hitaasti. Suuremmat ja paremmat lentokoneet, valtiontuet ja uudet reitit kasvattivat lentoliikennettä 1930-luvulla, mutta lentoliikenteen varsinainen läpimurto tapahtui vasta toisen maailmansodan jälkeen.
Uusi lehti: Historia numero 8 on ilmestynyt. Lue muun muassa, miten miljoonia saksalaislapsia aivopestiin Hitlerjugendin toimesta.
Historia: Saat sarjan ensimmäisen osan hintaan 2,70 euroa, etusi on 27,10 euroa.
Testit: Mitä tiedät menneistä valtakunnista? Testaa tietosi visassa.
Taide: Aprillipäivä on vuoden kohokohta kaikille innokkaille pilailijoille.
Tilaus: Saat 4 Pohjoismaiden suurimman historialehden numeroa hintaan 14,90 €.
Historia: Käytä hiirtä ja tutustu samuraiden varusteisiin, varsijouseen ja Colt 45:een.