Luurangot todistavat muinaisesta taistelusta

Arkeologisissa kaivauksissa on löytynyt viitteitä siitä, että Tollensen jokilaaksossa Saksassa käytiin 3  200 vuotta sitten taistelu, joka saattoi päättyä joukkomurhaan.

Löytyneiden esineiden joukossa on muun muassa puunuija, jota on luultavasti käytetty aseena.
Detlef Jantzen/landesamt für kultur und denkmalpflege
Löytyneiden esineiden joukossa on muun muassa puunuija, jota on luultavasti käytetty aseena.

Pohjoissaksalaisessa ­Tollensen laaksossa tehdyissä kaivauksissa on tähän mennessä löytynyt nuijia, ­nuolenkärkiä ja noin sata ­luurankoa, joista osassa on jälkiä vakavista vammoista. Vaikuttaa siltä, että kaksi heimoa taisteli vuoden 1200 eaa. tienoilla Tollensessa.

Hiljattain julkistettujen tutkimustulosten mukaan suurin osa vuonna 2008 löydetyistä luurangoista on kuulunut 20–40-vuotiaille miehille, mutta joukossa on myös naisten ja lasten jäännöksiä.

Kahdeksalla luurangolla on todettu merkkejä taistelussa saaduis­ta vammoista, kuten murtu­mista. Lisäksi yhden uhrin luuhun oli uponnut nuolen­kärki. ­

Tollensen laaksosta on löydetty jo noin sata luurankoa, ja tutkijat uskovat, että niitä löytyy vielä lisää.

Tutkijat uskovat, että ruumit on heitetty jokeen, ja ne ovat kulkeutuneet löytöpaikalle virran mukana. Tohtori Harald Lubke uskoo, että taistelupaikka on kauempana joen yläjuoksulla ja että laaksosta löytyy vielä lisää ruumiita.

”Meidän täytyy löytää paikka, jossa ruumiit heitettiin veteen. Vain siten voimme selvittää oliko kysees­sä taistelu vai esimerkiksi ihmisuhraus”, ­Lubke toteaa.

Tiesitkö että...

Pohjois-Euroopan ilmasto viileni merkittävästi vuoden 1200 eaa. tienoilla?

Tutkijoiden mukaan ilmastonmuutos on saattanut pakottaa vieraan heimon etsimään ruokaa Tollensen jokilaaksosta, jolloin kahden heimon välille on tullut kiistaa.

Tutkimuksissa on selvinnyt, että monet vaina­jista olivat eläneet hirssillä, joka oli harvinainen ruokakasvi Pohjois-Saksassa varhaisella pronssikaudella. Tutkijat arvelevatkin toisen heimon olleen lähtöisin kauempaa etelästä.

Hitlerjugend kasvatti sotaan

Uusi lehti: Historia numero 8 on ilmestynyt. Lue muun muassa, miten miljoonia saksalaislapsia aivopestiin Hitlerjugendin toimesta.

Tilaa Historian käännekohtia -kirjasarja

Historia: Saat sarjan ensimmäisen osan hintaan 2,70 euroa, etusi on 27,10 euroa.

Tilaa uutiskirje

Tilaa Historian uutiskirje

Gallup

Tieteen Kuvalehti

Visa: Kolme nopeaa muinaisista kulttuureista

Testit: Mitä tiedät menneiden aikojen valtakunnista? Testaa tietosi kolmella nopealla kysymyksellä.

National Geographic

Kuka keksi aprillipilat?

Taide: Aprillipäivä on vuoden kohokohta kaikille innokkaille pilailijoille.

Tilaa Historia

Tilaus: Saat 4 Pohjoismaiden suurimman historialehden numeroa hintaan 14,90 €.

Historian interaktiiviset piirrokset

Historia: Käytä hiirtä ja tutustu samuraiden varusteisiin, varsijouseen ja Colt 45:een.