Nyt sitä uhkaavat ilmansaasteet, mutta sen säilyminen huolestutti jo maan muinaisia hallitsijoita. Tämän todistavat lähistöltä löytyneet muurit, jotka on ilmeisesti rakennettu suojaamaan patsasta hiekkamyrskyiltä.
Tähän saakka on tunnettu vain yksi, sfinksin pohjoispuolella sijaitseva muuri. Uudet, 86:n ja 46 metrin mittaiset muurit osoittavat, että pohjoismuuri oli osa isompaa kokonaisuutta. Egyptin pääarkeologin Zahi Hawassin mukaan ne on rakennettu farao Thutmosis IV:n aikana noin vuonna 1400 eaa.
Muinaisissa kirjoituksissa kerrotaan unesta, jonka mukaan sfinksi lupasi tehdä Thutmosis IV:stä seuraavan faraon, jos tämä poistaisi sitä tukahduttavan hiekan. Tuolloin sfinksillä oli ikää jo yli tuhat vuotta.
Sfinksi rakennetttiin noin 4 500 vuotta sitten farao Khefrenin aikana.
Uusi lehti: Historia numero 8 on ilmestynyt. Lue muun muassa, miten miljoonia saksalaislapsia aivopestiin Hitlerjugendin toimesta.
Historia: Saat sarjan ensimmäisen osan hintaan 2,70 euroa, etusi on 27,10 euroa.
Testit: Mitä tiedät menneiden aikojen valtakunnista? Testaa tietosi kolmella nopealla kysymyksellä.
Taide: Aprillipäivä on vuoden kohokohta kaikille innokkaille pilailijoille.
Tilaus: Saat 4 Pohjoismaiden suurimman historialehden numeroa hintaan 14,90 €.
Historia: Käytä hiirtä ja tutustu samuraiden varusteisiin, varsijouseen ja Colt 45:een.