8: Ku Klux Klan

Elokuva keräsi aatteelle kannattajia.

Wikipedia

D. W. Griffithin elokuva "Kansakunnan synty" (Birth of a Nation) antoi Yhdysvaltojen etelävaltioiden entisten turhautuneiden sotilaiden perustamasta Ku Klux Klanista ihannoidun kuvan. Seura oli kielletty vuonna 1874, mutta vuonna 1915 Atlantassa pidetyn filmiensi-illan jälkeen kiinnostus sitä kohtaan heräsi jälleen. Liike perustettiin uudelleen, kun samana vuonna ryhmä georgialaisia miehiä hirtti juutalaisen lyijykynätehtailijan Leo Frankin, jota syytettiin sikäläisen naisen raiskauksesta.

Kaavut, huput ja palvat ristit omaksuttiin elokuvasta, ja alkuperäinen etelävaltiolaisaatteen syrjäyttivät väkivaltainen amerikkalaisuuden puolustaminen, rasismi ja kommunisminvastaisuus. Seura vaikutti etenkin etelävaltioissa aina 1940-luvun puoliväliin saakka. Sen vaikutusvalta oli suurimmillaan vuonna 1924, jolloin jäsenluku oli luultavasti noin 6 miljoonaa. Liike itse väitti siihen kuuluneen 15 prosenttia Yhdysvaltojen väestöstä.

Ku Klux Klanin kolmas versio syntyi 1950-luvun lopulla. Se vastusti mustien vaatimuksia yhtäläisistä kansalaisoikeuksita. Nykyisin nimeä käyttävät pienemmät ryhmittymät, joita voidaan luonnehtia uusnatsisteiksi.

Vuonna 1997 FBI pidätti neljä seuran jäsentä, jotka suunnittelivat räjäyttävänsä pommin teksasilaisessa kaasuvoimalassa. Vuonna 2006 Ku Klux Klania harkittiin lisättäväksi terroristijärjestöjen listalle. FBI:n arvion mukaan seuran jäsenmäärä on nykyisin noin 5 000.

Uusi lehti: Kurskin taistelu

Uusi lehti: Tutustu historian suurimman panssaritaistelun yksityiskohtiin. Mitä tapahtui, kun Hitler käski valloittamaan Kurskin?

Vielä ehdit: Osta joululahja nyt

Tilaus: Etsitkö vielä joululahjaa? Anna lahjaksi lehti. Voit tehdä lahjatilauksen vielä 24. joulukuuta.

Tilaa uutiskirje

Historian ilmainen uutiskirje.

Uutiskirjeen tilaajana saat joka viikko:

  • Parhaat artikkelit
  • Tuoreimmat uutiset menneisyydestä
  • Viikon visan

Gallup

Tarkenna Historiaan

Tilaa nyt: Kun tilaat Historian, saat 3 numeroa ja kiikarin hintaan 13,90. Säästä 111 euroa.

Kuoritakki + 3 Historia-lehteä vain 14,90

Tilaa nyt: Saat 3 lehteä hintaan 14,90 ja kuoritakin. Säästä 110,95 euroa!

2 Historia-lehteä + nanotakki: Vain 5,90

Tilaus: Pysy lämpimänä ja viisastu. Voit säästää 80,60 euroa.

Tieteen Kuvalehti

Quiz Battle

Testit: Tieteen Kuvalehden Quiz Battle -peli

Tieteen Kuvalehti
Historia
National Geographic

Copyright © 2009 Bonnier Publications