Japanin viranomaiset yrittävät löytää ja tunnistaa Iwo Jiman saaren verisissä taisteluissa vuonna 1945 kadonneiden 12 000 japanilaissotilaan ruumiit.
Arkeologit ovat jo löytäneet kaksi joukkohautaa, joissa uskotaan olevan noin 2 200 sotilaan maalliset jäännökset. Tarkoitus on yrittää tunnistaa ruumiit, jotka yhdysvaltalaiset aikanaan hautasivat saarelle kaikessa kiireessä.
Japanilaiset ovat aiemmin pyrkineet lähinnä unohtamaan Iwo Jiman taistelun, sillä se muistuttaa heitä yhdestä heidän historiansa synkimmästä kappaleesta. Hallitus on kuitenkin nyt käynnistänyt saarelle laajat kolme vuotta kestävät etsintätyöt kadonneiden löytämiseksi.
Iwo Jimaa puolustaneista 21 000 japanilaissotilaasta lähes 20 000 kuoli ja vain 1 083 otettiin vangiksi
Uusi lehti: Historia numero 8 on ilmestynyt. Lue muun muassa, miten miljoonia saksalaislapsia aivopestiin Hitlerjugendin toimesta.
Historia: Saat sarjan ensimmäisen osan hintaan 2,70 euroa, etusi on 27,10 euroa.
Testit: Mitä tiedät menneiden aikojen valtakunnista? Testaa tietosi kolmella nopealla kysymyksellä.
Taide: Aprillipäivä on vuoden kohokohta kaikille innokkaille pilailijoille.
Tilaus: Saat 4 Pohjoismaiden suurimman historialehden numeroa hintaan 14,90 €.
Historia: Käytä hiirtä ja tutustu samuraiden varusteisiin, varsijouseen ja Colt 45:een.